2021-10-01

Dracenos priežiūra: nuo kasdienių darbų iki persodinimo

Įsigijote, o gal planuojate įsigyti kambarinę palmę – draceną? Sakoma, kad dracena nereikalauja daug dėmesio, tačiau tik tinkama priežiūra leis ilgą laiką džiaugtis sveika, sodriomis spalvomis namus puošiančia gėle. Šiame įraše „Pasaulio Gėlės“ floristės atskleidžia esmines dracenų savybes, priežiūros ypatumus. Taigi, kokia yra tinkama kasdienė dracenos priežiūra, kaip vyksta šių gėlių persodinimas ir dauginimas?


Dracena: kokia tai gėlė?

 

Dėl egzotiškos išvaizdos gėlė neretai pavadinama kambarine palme. Skirtingų augalo šeimų skaičiuojama apie 10, o štai specifinių rūšių yra virš 400. Žinoma, technologijų amžiuje vadinamąsias tradicines papildo naujos, hibridinės rūšys. Toliau trumpai papasakosime, iš kur kilo ypatingos išvaizdos lapuotis ir kokios rūšys dažniausiai sutinkamos mūsų namuose.

 

Kilmės šalis

 

Kaip ir galima nuspėti, egzotiška gėlė natūraliai auga Azijos bei Afrikos žemynuose. O jei dar tiksliau – atogrąžų klimatu pasižyminčiose zonose. Atrodytų, kambarinių gėlių kilmės šalis šiandien įdomi tik dėl smalsumo. Vis dėlto, pažvelgę įdėmiau, pamatytumėte, kad atogrąžų miškų sąlygos atsispindi namuose laikomų dracenų priežiūroje.

 

Populiariosios rūšys, spalvos, dydžiai

 

Dairotės puošmenos namams arba biurui? Gėlę galite rinktis pagal turimą plotą – rūšys pasižymi skirtingais dydžiais. Taip pat vienas iš pasirinkimo kriterijų yra spalva. Augalo lapai gali būti vienspalviai, dvispalviai ar net trispalviai.

 

Atogrąžų gėlių rūšys, populiarios mūsų namuose:


  • marginata (Madagaskaro): užauga iki 3 metrų;
  • deremensis (dryžuotoji): užauga iki 1,5 metro;
  • fragrans (kvapnioji): namuose siekia iki 3 metrų;
  • sanderiana (blyškioji): siekia iki 1 metro, primena bambuką.

 

Retesnė dracena kaina gali skirtis nuo kitų, taip pat įkainį lemia jos dydis. Įprastoje spalvų paletėje vyrauja įvairūs žalios, gelsvos, oranžinės, rausvos atspalviai.

 

Kai jau aiškios populiariausios rūšys bei priežiūrą lemiantis klimatas, laikas pereiti prie ypatingų augalo savybių. Taigi, kuo išsiskiria egzotiškuose miškuose augantys lapuočiai ir ką svarbu žinoti?


Išskirtinės dracenų savybės


Žinoma, kiekviena specifinė rūšis ir jos priežiūra turi savų niuansų. Vis dėlto, yra tam tikros universalios savybės, kurias reikėtų žinoti kiekvienam auginančiam, o gal tik planuojančiam mūsų interneto svetainėje įsigyti draceną.


5 esminės šių kambarinių palmių savybės:


  1. augalas mėgsta šviesą, bet gali augti ir lengvame šešėlyje;
  2. gėlė neatspari tiesioginiams saulės spinduliams;
  3. nuo spalio iki sausio mėnesio gėlė ilsisi ramybės būsenoje (augimo procesas kone sustoja);
  4. ideali temperatūra žiemojančiam lapuočiui yra žemesnė, apie +18 laipsnių (ne mažiau +15);
  5. palmės klesti kambario temperatūroje ir nepakelia šalčio.


Jei nusprendėte įsigyti draceną žiemą, geriau pasirinkite profesionalaus kurjerio paslaugą. Profesionalai užtikrins tinkamą temperatūrą, saugų transportavimą. Pavyzdžiui, „Pasaulio Gėlės“ asortimente pasirinkę augalą ir reikalingus priedus, galite pažymėti nemokamą gėlių pristatymą į namus Kaune. Dėl nemokamo gėlių pristatymo Vilniuje, Klaipėdoje ir kituose Lietuvos miestuose susisiekite su mūsų komanda.

 

Ši kambarinė palmė nėra itin reiklus augalas. Atsižvelgiant į aukščiau išvardintas savybes, bus kur kas paprasčiau stebėti augalo būklę, suprasti poreikius. 


Kasdienė dracenos priežiūra – kuo ji ypatinga?


Kasdieniai priežiūros ritualai nereikalauja daug dėmesio. Atogrąžų gėlė galėtų drąsiai papildyti biure tinkamiausių gėlių penketuką. Svarbiausi procesai, kaip ir prižiūrint visas kambarines gėles – tinkamos vietos užtikrinimas, laistymas bei tręšimas. Taigi, toliau detaliau apžvelgiame visus žingsnius ir akcentuojame šiam augalui svarbiausius dalykus.


Laikymo sąlygos


Kaip jau minėjome, geriausiai dracena jaučiasi kambario temperatūroje (t. y., apie 20–25 laipsniai). Tiesa, žiemą, augalo ramybės periodu, galima gėlę laikyti ir vėsiau, pavyzdžiui, apšiltintame balkone arba garaže. Vienas dažniausiai pasitaikančių klausimų – kokioje namų vietoje laikyti kambarinę palmę?

 

Norėtume akcentuoti kelis svarbius šio lapuočio laikymo aspektus:


  • tinkamai parinktą kambarį;
  • pačią laikymo vietą.

 

Idealu, jei rasite augalui vietos kambaryje, kuris yra vakarinėje arba rytinėje pusėje. Patariama vengti pietinės patalpos. Nėra kito pasirinkimo? Patraukite augalą į atokesnį nuo langų kampą.


Natūraliai pereiname prie pačios vietos pasirinktoje erdvėje. Parinkite augalui gausiai apšviestą, tačiau saulės spindulių nekaitinamą plotą.


Floristų pastaba: sodriai žaliais lapais pasipuošusias gėles galite laikyti lengvame šešėlyje, tačiau margais lapais išsiskiriančius augalus geriau pastatyti ten, kur natūralios šviesos yra gausiau. 


Dracenos laistymas


Pats laistymo procesas nėra išskirtinis – čia reikėtų atkreipti dėmesį į vandens kiekį, sezoną. Kodėl tai svarbu? Pradėti reikėtų nuo fakto, kad visos dracenų rūšys, nors ir yra kilusios iš atogrąžų, mėgsta drėgmę, bet netoleruoja perlaistymo. Todėl nepalikite vandens pertekliaus lėkštėje ir laistykite tada, kai žemė beveik išdžiūva.

 


Laistymo intensyvumas turėtų skirtis pagal metų laiką:


  • vasarą, kai dracena yra augimo periode, augalą pagirdykite dažniau;
  • žiemą, dracenų ramybės laikotarpiu, vandens atsargas pildykite tik tada, kai matote, kad žemė jau išdžiūvusi.

 

Kalbant apie metų laikus, svarbus drėgmės palaikymas ne tik substrate, bet ir ore. Ypač šaltuoju metų laiku, kai oras dėl šildymo natūraliai tampa sausesnis. Dracenos priežiūra žiemą nebūtinai yra sudėtingesnė – pakaks įsigyti oro drėkintuvą.


Nepamirškite ir vadinamųjų namų SPA procedūrų. Šios pašalina susikaupusias dulkes, atgaivina gėlę. Pavyzdžiui:


  • reguliarus lapų valymas drėgna šluoste;
  • augalo nupurškimas vandeniu;
  • šiltas dušas.


Tiesa, tiek žiemą, tiek vasarą palaikykite šiltesnę vandens temperatūrą – tai šalčiui jautrus augalas.


Tręšimas


Galiausiai, kartas nuo karto reikia augalą pamaitinti papildomai. Kompleksines kambarinių augalų trąšas reikia naudoti ne visuomet. Tręšimas priklauso nuo 2 pagrindinių lapuočio periodų:


  • augimo laikotarpis (balandis–rugpjūtis): draceną tręškite 1–2 kartus per mėnesį;
  • ramybės laikotarpis (spalis–sausis): papildomai augalo netręškite.

 

Specialistai pataria: kompleksines trąšas rinkitės specializuotose kambarinių augalų parduotuvėse. Čia jums patars, kokia sudėtis geriausia konkrečiai rūšiai.

 

Susipažinote su pagrindiniais kasdieniais ritualais, o dabar laikas sužinoti ir apie kiek rečiau atliekamas, bet ne ką mažiau svarbias procedūras – persodinimą ir dauginimą.


Dracenos persodinimas: esminiai žingsniai


Jauną draceną persodinti reikėtų dažniau, kartą metuose. Vyresnį augalą perkelti į naujus „namus“ pakanka kartą per 2–3 metus. Dracenų persodinimo procesas – įprastas, sekama tais pačiais kambarinių gėlių persodinimo žingsniais.


Atlikdami įprastus persodinimo žingsnius, atkreipkite dėmesį į „Pasaulio Gėlės“ florisčių pateikiamus papildomus punktus. Keli aspektai, į kuriuos svarbu atsižvelgti persodinant dracenas:


  • šių gėlių šaknys yra neįprastos formos (ilgos ir tiesios), tad geriausi vazonai – pailgos formos;
  • rekomenduojama rinktis greitai drėgmę garinančius vazonus (pavyzdžiui, keraminius);
  • vazonas neturėtų būti per didelis, mat bus sudėtingiau išvengti vandens pertekliaus;
  • apie šeštadalį vazono turėtų užimti vandeniui laidus drenažas;
  • tinkamiausiais substratas sudarytas iš žemių ir durpių mišinio.

 

Tiesa, persodinimui tinkamiausias laikas yra žiemos pabaiga arba pavasario pradžia.


Naudinga gudrybė: suaugusį augalą persodinti kasmet yra sudėtingiau, tad floristai rekomenduoja bent atnaujinti viršutinę grunto dalį. Taip papildysite vazoną naudingomis medžiagomis, kurias per metus išskalauja vanduo.



Dracenos dauginimas


Džiaugiatės nuostabia namų puošmena ir norite tokia pat pagyvinti savo biurą? Galite įsigyti naują augalą arba dauginti turimą. Augalas dauginamas vadinamuoju vegetatyviniu būdu, kai nauja gėlė išauginama iš turimo lapuočio dalies.

 

Kaip atrodo dauginimo procesas? Galima minėtąją reikalingą dalį paimti keliais būdais:


  • nupjauti lapuočio viršūnę (ne mažiau 15–20 cm);
  • nupjauti šoninį ūglį.

 

Pašalinto stiebo vietą padenkite trinta medžio anglimi, taip paspartinsite gijimo procesą. Nuskintą viršūnę arba ūglį galima daiginti tiek vandenyje (20–25 laipsnių), tiek drėgnose durpėse ar pjuvenose. Kai gėlė išleidžia šaknis, galima pasodinti naująją puošmeną.

 

Taip atrodo sveikos, ilgus metus džiuginsiančios atogrąžų gražuolės priežiūra. Jei esate pasiruošę įsigyti naują namų arba biuro puošmeną – ją nesunkiai rasite „Pasaulio Gėlės“ asortimente.

 

Kelis dažniausiai užduodamus klausimus rasite žemiau, DUK skiltyje. Neradote jums aktualios informacijos? Susisiekite su mūsų komanda – mielai patarsime.


DUK


1. Kodėl mano dracena meta lapus?

 

Pavienių lapų metimas – natūralus procesas, ypač kai augalas yra spartaus augimo stadijoje. Maždaug kas kelis metus apatiniai lapai, augant stiebui, natūraliai krenta. Vis dėlto, jei lapų kritimas yra staigus, greičiausiai kaltos infekcinės ligos arba kenkėjai.

 

Svarbi tinkama priežiūra ir staigi reakcija. Iškart gydoma dracena ligos nebus paveikiama taip greitai ir stipriai.

 

2. Kodėl dracenų lapai pakeičia spalvą (atsirado dėmės, gelsvos arba rudos juostos)?

 

Pakitusi lapų spalva reiškia vieną iš dviejų dalykų: netinkamą priežiūrą arba užpuolusią ligą. Kai dracena meta lapus, tikėtina, ją užpuolė kenkėjai. Kitaip tariant, dracenos ligos arba suprastėjusi būklė siejama su:


  • infekcijomis (grybelis, dėmėtligė);
  • netinkama priežiūra;
  • kenkėjais (amaras, nematodos, voratinklinės erkės, kt.).

 

Lapų spalva yra augalo siunčiamas ženklas. Kur kas paprasčiau spręsti problemas, kai žinoma, ką reiškia tam tikri spalvų pakitimai. Pavyzdžiui, rudi lapų galai praneša apie per sausą orą, pageltę apatiniai lapai – per gausų saulės spindulių kiekį. Tamsūs, susisukę lapai rodo, kad augalui per šalta.

 

Atsiradusios tamsios dėmės gali signalizuoti tiek apie infekciją, tiek apie tai, kad gėlei ankšta vietos. Jei numanote, kad vazonas per mažas, kuo skubiau perkelkite gėlę į naują.

 

3. Ar galima draceną laikyti lauke, pavyzdžiui, terasoje?

 

Šiltuoju vasaros metu – taip, galite. Vis dėlto, reikėtų pasidairyti tinkamos vietos. Paieškokite tokios, kurioje nesiaučia skersvėjai ir kurios nekepina tiesioginiai saulės spinduliai. Kai tik sugrįžta vėsūs vasaros vakarai, nepamirškite dracenos įnešti atgal į vidų.