Informuojame, kad JAU priimame užsakymus Mamos dienos progai!

2021-07-22

Kambarinių gėlių priežiūra nuo A iki Ž: naudingi patarimai


Kambariniai augalai įneša į namus ne tik išskirtinumo, bet ir gyvybės. Tiesa, kol šie kuria namų energiją, mes turime pasirūpinti jų gyvavimu. Kyla klausimų persodinant augalus? O gal kovojate su silpnais, spalvą keičiančiais lapais? Kambarinių gėlių priežiūra gali būti paprasta, tereikia žinoti pagrindines gaires. Nusprendėme pasidalinti naudingais patarimais, kurie pravers kiekviename augalo gyvavimo etape – nuo įžvalgų, kaip turi vykti kambarinių gėlių persodinimas, iki kasdienių žingsnių.


Augalų sodinimas


Neretai tradicinės ar egzotiškos kambarinės gėlės atkeliauja į namus jau vazonuose, kiek ūgtelėjusios. Vis dėlto, jei svarstote, kaip pasodinti savo pirmąjį išaugintą daigą, toliau pateikiami patarimai tikrai pravers. Taigi, kartu pereikime per 3 pagrindinius sodinimo etapus.


Augalo paruošimas

Pirmasis jūsų žingsnis – augalo paruošimas. Mūsų floristės išskiria kelis variantus, kaip rankose atsiduria sodinimui parengti daigai. Tam yra du būdai:

  1. daiginimas iš sėklų;
  2. dauginimas vegetatyviniu būdu (nuskinami motininio augalo daigeliai).

Pirmuoju atveju reikia labiau pasaugoti dar trapias gėlės šaknis – daigą išrauti keliant žemes, o ne traukiant šį už lapų. Antruoju atveju viskas kur kas paprasčiau. Kai žaluma rūpinamasi atsakingai, stiebai netrunka pasipuošti naujomis atšakomis-klonais. Jie nesunkiai nuskinami, o tada pamerkiami į vandenį tam, kad išleistų šaknis. Šioms išaugus ir kiek sutvirtėjus, turite švarų daigą.

Naudingas patarimas: vazoną verta rinktis ne pagal lapų, bet pagal šaknų dydį. Kadangi pačioje pradžioje augalas sparčiau keičiasi, rekomenduojame žvalgytis ne mažesnės nei 7 cm skersmens ir tokio pat aukščio talpos.


Vazono paruošimas

Norite įsigyti naują vazoną, bet sunku apsispręsti? Mūsų floristės mielai padės surasti tinkamiausią. Tačiau neretai augalas sodinamas į turimą, jau keliskart naudotą indą, paliktą nuo kito lapuočio. Pagrindinis patarimas čia – gerai jį išplaukite. Po to, kai atliekamas kambarinių gėlių persodinimas, lieka žemių, nešvarumų. Pasirinkta talpa atspari karščiui? Galite šią drąsiai sterilizuoti verdančiu vandeniu. Užteks palaikyti 10 minučių.

Pagrindiniai kriterijai vazonui: 

  • tinkamas dydis;
  • sterilus vidus;
  • skylė(-ės) apačioje vandens nutekėjimui.

Ant dugno pravartu sukurti vandens pralaidumą palengvinantį sluoksnį. Vadinamasis drenažas ypač reikalingas sandariuose induose, kuriuose nėra skylių vandeniui – jis svarbus tam, kad pasodintų augalų šaknys gerai vystytųsi, nepūtų. 

Kaip tai padaryti? Galite naudoti sterilius smulkesnius akmenėlius, medžio šakeles. Turi susidaryti kelių centimetrų pralaidus sluoksnis. Šis bus aktualus ne tik sodinant, bet ir persodinant gėles. 


Sodinimas


Dalinamės 7-iais teisingo augalo sodinimo žingsniais, kad tolimesnė kambarinių gėlių priežiūra būtų kuo sklandesnė. Taigi, eiliškumas turėtų būti toks:

  1. padenkite pasigamintu drenažo sluoksniu sterilaus vazono dugną;
  2. ant viršaus berkite žemes, užpildykite apie 3 centimetrus;
  3. per vidurį, atsargiai prilaikydami, pastatykite daigą;
  4. pamažu kraštus pildykite žemėmis, jas nestipriai suspauskite rankomis;
  5. pildykite žemes tol, kol augalo viršutinės šaknys pasidengs apie kelis centimetrus;
  6. gausiai palaistykite sodinuką.

Naudingas patarimas: žemes įsigykite specializuotoje parduotuvėje, mat ten jos prisotinamos papildomomis maistinėmis medžiagomis.


„Pasaulio Gėlės“ ekspertės rekomenduoja iškart apgalvoti, kur galėsite laikyti naująjį draugą. Pirmosiomis keliomis savaitėmis reikalinga vėsi, tiesioginių saulės spindulių nekaitinama vieta.

Norite įsigyti jau kiek ūgtelėjusį draugą ir sutaupyti laiko, reikalingo atsakingam sodinimui? Įvairiausių augalų rasite mūsų asortimente. Tiesiai į namus augalus kurjeris nemokamai pristatys Klaipėdoje, Kaune, Vilniuje ar bet kuriame kitame mieste!


Kambarinių gėlių persodinimas


Nesvarbu, net jei šiandien pasirenkamas paruoštų vazoninių gėlių pristatymas, kažkada teks šias perkelti į naujus „namus“. Nesate su tuo susidūrę? Nieko tokio, žemiau atsakome į dažniausiai užduodamus klausimus apie persodinimo dažnumą bei tinkamiausią laiką. Pasidalinsime ir išsamiais persodinimo žingsniais.

Persodinimo dažnumas

Persodinimas turi būti reguliarus ritualas, lygiai taip pat, kaip atliekamos kasdienės procedūros. Kiek kartų per metus jis reikalingas? Galima skirti 3 skirtingus persodinimo dažnius, pagal augalo amžių bei augimo greitį:

  • jauni augalai: 1–2 kartus per metus;
  • ūgtelėjusios gėlės: 1 kartą metuose;
  • kelių metų lapuočiai: 1 kartą per 1–2 metus.

Svarbu pasikliauti savo stebėjimais: kiek gėlė paaugo, ar vazono kraštai nekliudo plėstis lapams. Jei pastebite, kad pakito augalo būklė, tai gali būti signalas, jog laikas keisti jo „namus“ anksčiau nei planavote.

Tinkamiausias perkėlimo laikas 

Kambarinių gėlių priežiūra prilygsta menui – pasikliaukite ne tik rekomenduojamu persodinimo sezonu, bet ir natūraliu augalo ciklu, savais pastebėjimais. Pavyzdžiui, lapuočius siūloma į naują indą perkelti pavasarį. Tačiau ne visus. Tuos, kurie turi žiedų – tik tada, kai šie nužydės. Tinkamas laikas priklauso nuo žalumos būklės – perkelti gėles geriausia tada, kai jos yra stiprios, atsigavusios.

Ar žinojote, jog gyvosios dekoracijos puikiai jaučia, kiek vietos turi plėstis? Pavyzdžiui, įvairios palmės mažame kambaryje užaugs gal iki pusės metro, o didelėje erdvėje – net kelis metrus. Tad, jei jūsų gėlė nesiplečia, gali būti, kad nėra sudarytų tinkamų sąlygų.

7 žingsnių, paprastas persodinimo procesas

„Pasaulio gėlės“ asortimente rasite įvairiausių vazoninių gėrybių, nors jų priežiūra skiriasi – persodinimo proceso pagrindiniai žingsniai yra tokie pat. Sakykime, kad prieš kiek laiko pasirinkta nereikli Sansevjera itin greitai pasistiebė. Kaip perkelti gėlę? 

Dalinamės 7 žingsniais, kaip atrodo taisyklingas kambarinių gėlių persodinimas:

  1. švelniai paverskite augalą ant šono, stuktelkite į vazoną (žemių kraštai turėtų atšokti);
  2. laikydami lapuočio stiebą, švelniai nuimkite vazoną;
  3. atsargiai nukrėskite prikibusius žemės gumulėlius;
  4. jei reikia, pašalinkite silpnas, supuvusias šaknų dalis (tik tiek, kiek reikia);
  5. padenkite naujo vazono dugną pralaidžiomis drenažo medžiagomis;
  6. padenkite drenažą specializuotų žemių sluoksniu;
  7. centre pastatykite augalą ir iš kraštų, po truputį slėgdami pilkite žemes.

Sėkmingai įvykdę žingsnius, palaistykite gėlę. Palikite ją tamsesniame, vėsesniame kampe apie savaitę ar dvi. Jei namuose tokio nėra, bent užtikrinkite, kad augalo nevargins tiesioginiai saulės spinduliai.


Kasdienė kambarinių gėlių priežiūra


Lapuočiai sėkmingai prigijo ir džiugina vis labiau besistiebiančiais lapais? Šaunu, tuomet belieka palaikyti atsakingai pradėtą darbą. Žinoma, kiekvieno gyventojo priežiūra labai priklauso nuo rūšies, todėl labai rekomenduojame paskaityti apie naująjį draugą dar prieš jam pasiekiant namus. 

Pavyzdžiui, „Pasaulio gėlės“ kataloge pasirinkus kaktusą, jo priežiūra bus kur kas paprastesnė nei karališkosios orchidėjos. Nebent auginate įdomiąją orchidėją „Vandą“, kuriai net nereikalingas vazonas! 

Vis dėlto, galima skirti 3 bendrinius žingsnius, kurie įeina į vadinamąją kasdienę priežiūrą.


1. Laistymas

Tai, kad laistyti reikia reguliariai, žino kone kiekvienas. Tačiau vis dar susiduriame su situacijomis, kai pakinta lapų spalva, o šaknys supūva. Kodėl? Atsakymas labai paprastas – nepasidomima unikalios rūšies poreikiais ir laistoma per mažai arba per daug. Nepatingėkite pasidomėti pagrindine informacija. Šios trūksta? Parašykite mums.


2. Valymas

Kaip dažnai valote gyvas namų puošmenas? Teisingai, reikia lapus reguliariai nuvalyti. Besikaupiantys nešvarumai sudaro idealias sąlygas mikrobams, kitiems parazitams. Galite lapus švelnia srove nuplauti duše – tuo pat metu pagirdote šaknis, tad papildomai laistyti nebereikia.


3. Stabilios vietos palaikymas

Jei lapuotis klesti, nekeiskite jo buvimo vietos. Kambarinių gėlių persodinimas ir stilingi vazonai neretai įkvepia pokyčiams. Tačiau reikia suprasti – šie gyventojai nemėgsta staigių pokyčių, o ypač po perkėlimo į naują indą. Tad, kad ir kaip kito kambario interjere derėtų naujo vazono spalvos, leiskite žalumai atsigauti.

Galima sakyti, kad tiek priežiūra, tiek jūsų pasirinkimas turėtų priklausyti nuo 3 faktorių: specifinės rūšies, namuose vyraujančių sąlygų (temperatūros, šviesos), galiausiai, jūsų turimo laiko priežiūrai.

Sužinoję, kaip atrodo tinkama kambarinių gėlių priežiūra, jaučiatės visiškai pasiruošę pagaliau į namus priimti naują kambarinį augalą? Laikas peržiūrėti spalvingąjį mūsų katalogą – čia rasite tiek įprastas, tiek egzotiškas rūšis, reiklesnes bei visai nelepias gėles. 

Turite klausimų, dvejonių? Mielai padėsime jas išspręsti telefonu, el. laišku arba žinute socialinių tinklų paskyrose!