2021-08-19

Sukulentai: sodinimas, priežiūra, dauginimas


Sukulentai – viena dažniausiai namuose sutinkamų augalų rūšių. Sakoma, kad tvirtų lapų sukulentas nėra kaprizinga kambarinė gėlė. Vis dėlto, reikia žinoti, kaip šia pasirūpinti teisingai. Skirtingos sukulentų rūšys pasižymi savitomis priežiūros subtilybėmis, tačiau yra universalios taisyklės, kurias galima taikyti kiekvienam šios augalų rūšies atstovui. Šiame įraše „Pasaulio Gėlės“ floristės dalinasi naudingomis įžvalgomis – sužinokite, kuo ypatinga kasdienė sukulentų priežiūra, dauginimas ir persodinimas.


Sukulentai – koks tai augalas?


Skaičiuojamos kelios dešimtys tūkstančių šio išskirtinio augalo rūšių. Žinoma, kai kurios jų sutinkamos tik laukinėje gamtoje. Egzotiškų augalų skiriamasis bruožas – stori, sultingi lapai arba stiebai. Specifinę jų tekstūrą lemia tai, kad vanduo kaupiamas būtent gėlių lapuose ir tvirtame stiebe. 

Tiesa, vandens atsargos kaupiamos ne be reikalo – dauguma rūšių natūraliai aptinkamos Afrikos bei Pietų Amerikos žemynuose. Tokiu būdu sutvėrimai išlieka sausros periodu. Beje, šios unikalios kambarinės gėlės labiau pakelia sausrą nei per didelę drėgmę.


Pagrindinės kambarinių sukulentų rūšys


Kaip jau minėjome, visas rūšis sunku suskaičiuoti, tačiau namuose sutinkama tik nedidelė dalis nelepaus augalo šeimos atstovų. Tokių, kurie pasižymi mūsų sąlygoms tinkančiomis savybėmis. Kambarinius sukulentus būtų galima skirti į 3 pagrindinius tipus – visus juos trumpai apžvelgiame žemiau.


1. Stiebiniai augalai


Stiebinių sukulentų skiriamoji savybė – stambus, sultingas stiebas. Būtent stiebe šis augalo tipas kaupia vandens atsargas. Tiesa, ant stiebo gali puikuotis tiek lapai, tiek spygliai. Ar kada susimąstėte, kokiai augalų šeimai priskiriami kaktusai? Kone visi kaktusai yra sukulentai. 

Kelios dažniausiai namuose sutinkamų stiebinių sukulentų rūšys:

  • įvairūs kaktusai;
  • stapelijos;
  • tukviai;
  • kt.

Ne visiems patinka spygliuotieji kaktusai ir norisi lapų teikiamos žalumos, daugiau „apimties“. Taigi, toliau papasakosime apie lapinį tipą.


2. Lapiniai sukulentai


Tai kone dažniausiai namuose sutinkamas aptariamos kambarinių gėlių šeimos atstovas – kiekvienas sukulentas nuostabiai atrodo ir vienas, bet šiandien vis daugiau dėmesio sulaukia sukulentų kompozicija. 

Kaip numanote, nuo stiebinių augalų lapiniai skiriasi tuo, jog vandens atsargas kaupia lapuose. Perlaužus lapelį pusiau, matoma itin sultinga, kiek minkštesnė tekstūra. 

Kelios pagrindinės kambarinių lapuočių rūšys:

  • alavijai;
  • storalapiai;
  • litopsiai;
  • agavos;
  • alijošiai;
  • kalankės;
  • putleniai;
  • kt.

Išskirtinių formų bei tekstūrų lapai suteikia savito žavesio, tad nenuostabu, kad sukulentus dažnas pirkėjas renkasi kaip skirtingo interjero dekoracijas. Beje, būtent iš lapinių gėrybių kuriamos tiek kompozicijos, tiek gėlių paveikslai. 

Mūsų florisčių paruošta sukulentų kompozicija neretai užsakoma kaip dovana. Sukulentai pirkti internetu be papildomo mokesčio Kaune pristatomi tiesiai gavėjui į namus, o Klaipėdoje, Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose individualiai susisiekus su „Pasaulio Gėlės“ floristais.


3. Šakninės kambarinės gėlės


Šakninių augalų atstovai sutinkami kur kas rečiau, tačiau jie taip pat puošia namus. Pavyzdžiui, skirtingos karpažolės – yra dešimtys gėlės tipų. Viena geriausiai mums žinomų yra puansetija, kuri papuošia prekybos centrų lentynas prieš didžiąsias metų šventes. Sodriais raudonais lapais išsiskiriančią gėlę įprasta vadinti tiesiog Kalėdų gėle. 

Geriausia dalis ta, kad įvairūs sukulentai kaina yra labai draugiški kiekvienam, norinčiam papuošti savo namus be didelių išlaidų. Įsigiję mažesnius stiebelius, galite savarankiškai kurti kompozicijas arba mūsų kataloge įsigyti jau sukurtus derinius. 


Prisitaikantis sukulentas ir pagrindinės šio augalo savybės


„Pasaulio Gėlės“ asortimente išsirinkote patikusį sukulentą? Rekomenduojame pasigilinti, ar specifinė rūšis turi tam tikrų išskirtinių savybių. Kalbant apie jas, yra tam tikri bendri bruožai, į kuriuos svarbu atkreipti dėmesį.

Mūsų komanda išskyrė 5 savybes, kurios padės susipažinti su pamėgtais augalais:

  1. Nepakelia per didelio kiekio vandens (drėgmės), geriau atlaiko sausrą;
  2. Nemėgsta tiesioginės saulės kaitros, tačiau mėgaujasi gausiai apšviesta patalpa;
  3. Nemėgsta tamsios, mažai apšviestos patalpos (tokioje jie keičia formą, išstypsta);
  4. Klesti sausesnėje žemėje, kuri puikiai praleidžia vandenį ir nesulaiko drėgmės (parduodama specialiai paruošta sukulentų žemė);
  5. Geriausiai auga laisvesniame inde, padedančiame išgarinti drėgmės perteklių (pavyzdžiui, keramikiniame vazone).

Pagrindinė klaida – manymas, kad šis augalas nereikalauja dėmesio ar išlieka nereguliarios priežiūros sąlygomis. Nesvarbu, virtualiame mūsų kataloge užsisakėte unikalų kaktusą ar žaismingą taškuotą begoniją, visus sukulentus reikia prižiūrėti reguliariai. Kaip tai padaryti teisingai? Skaitykite toliau.


Sukulentų priežiūra kasdien – kaip auginti sukulentus teisingai?


Sakoma, kad gyvos dekoracijos biure arba namuose nereikalauja ypatingos priežiūros ir tai iš dalies yra tiesa. Bet rūpintis augalu, kad ir rečiau – būtina. Yra tam tikros universalios taisyklės, kurių reikėtų laikytis kasdienės priežiūros metu. 

„Pasaulio Gėlės“ komanda pabrėžia du esminius žingsnius, kuriuose neretai padaromos lemtingos klaidos – teisingos laikymo vietos parinkimas ir laistymo niuansai.


Kur geriausiai jaučiasi stiebiniai, šakniniai ir lapiniai sukulentai?


Sukulentas ėmė tįsti, keistai krypti į šoną? Tai reiškia, kad parinkote netinkamą vietą, o tiksliau – per tamsią. Beje, tai labai dažna klaida. Vos išgirdus, kad tai nepretenzinga rūšis, susidaroma išankstinė nuomonė, jog galima dekoruoti net tamsiausią namų zoną.

Bet kurios rūšies sukulentus laikykite gausiai apšveistoje, sausesnėje namų vietoje. Ne be reikalo natūraliai gėrybės aptinkamos saulėtu, šiltu klimatu išsiskiriančiuose žemynuose. Tiesa, vienos rūšys mėgsta šiek tiek daugiau saulės nei kitos. Kaip žinoti, kurias gėrybes laikyti atokiau, o kurias – arčiau langų? Yra viena gudrybė – lapų spalvos stebėjimas.

Vietos parinkimas pagal lapų spalvą:

  1. Rausvi, ryškiai žali lapai: drąsiai statykite sukulentus gausiai apšviestoje, saulės spindulių siekiamoje vietoje;
  2. Sodriai žali lapai: laikykite augalus gausiai apšviestoje zonoje, bet venkite kontakto su tiesioginiais spinduliais.

Nesilaikydami šių taisyklių, kenkiate ne tik augalo būklei, bet ir jo išvaizdai. Saulės išsiilgę ryškūs lapuočiai ima stiebtis, praranda formą. Lygiai tas pats vyksta su sodriais lapais pasipuošusiomis gėlėmis – lapai it „įdega“: patamsėja, praranda unikalių raštų grožį.

Svarbu: tamsiame kambaryje sunku garinti drėgmę – jautrių kambarinių gėlių stiebai ima pūti.


Kaip laistyti sukulentus? 


Sukulentų priežiūra šiek tiek skiriasi nuo įprastos kitų kambarinių gėlių priežiūros. Čia svarbu perprasti tinkamą laistymo rutiną. 

Pagrindiniai požymiai, kad augalui trūksta ar yra per daug vandens:

  1. Vandens trūkumas: sultingi lapai arba stiebai praranda formą, ima raukšlėtis;
  2. Vandens perteklius: sultingi lapai arba stiebai pradeda pilkėti, praranda formą, ima pūti.

Geriausiai šiam ritualui pasirinkti ankstų rytą arba vėlų vakarą, kai nekepina saulė. Vasarą augalus laistykite kartą per savaitę, žiemą – kartą per kelias. Nepamirškite stebėti sukulento „rodomų“ ženklų.

Svarbiausia taisyklė: jei dvejojate, kada paskutinį kartą laistėte augalą, geriau jo nelieti. Perlaistytą sukulentą atgaivinti labai sunku, o dehidratavęs sukulentas gyvenimui prikeliamas paprasčiau. 


Sukulentų dauginimas ir persodinimas


„Pasaulio Gėlės“ asortimente išsirinktus sukulentus paprasta ne tik auginti, bet ir dauginti. Dailia namų dekoracija galite puošti skirtingus kambarius arba pasidalinti nauju daigeliu su draugais. Skirtingos sukulentų rūšys dauginamos paprastai, tačiau žingsniai nuo įprasto kambarinių gėlių dauginimo – skiriasi. 

Pagrindiniai tokio tipo augalo dauginimo etapai:

  • nuskinkite lapelį arba stiebo dalį;
  • palikite augalą ant popieriaus kelioms dienoms;
  • pasodinkite dalį į drėgną substratą.

Esminis skirtumas – nuskintos dauginimui dalies nereikia merkti į vandenį. Sukulentui išleidus šaknis ir sutvirtėjus, galite persodinti jį į nuolatinį vazoną. Rinkitės drėgmei laidžius indus. 

Įdomu, kaip sodinti sukulentus arba perkelti į naujus „namus“ teisingai? Geriausias laikas tai padaryti – pavasaris. Persodinimo žingsniai nesiskiria nuo įprastos augalų persodinimo eigos. Vis dėlto, persodinant sukulentą, reikia atkreipti dėmesį į 2 niuansus:

  1. Sukulentų žemė: rinkitės sausą žemę (dairykitės specialaus mišinio kaktusams ir sukulentams), sodindami jos nespauskite;
  2. Laistymas: iškart po persodinimo neskubėkite papildyti vandens atsargų, palaukite bent kelias dienas.

Svarbu: vazono dydis turi būti pritaikomas ne pagal lapų, bet pagal šaknų užimamą plotą. 

Sukulentas – nesudėtingai prižiūrima, prie kiekvieno namų interjero lengvai derinama detalė. Nepamirškite, kad ir koks nepretenzingas bebūtų, tai gyvas augalas ir jam reikia rūpesčio, šilumos. 

Tinklaraščio įraše neradote jums rūpimo atsakymo? Parašykite mums žinutę socialiniuose tinkluose arba laišką el. paštu.


DUK


1. Iš kokių rūšių kuriama sukulentų kompozicija? 


Kompozicijoms pasitelkiamos įvairios rūšys – svarbu, kad jų poreikiai taip pat derėtų. Dažniausiai lapiniai sukulentai derinami su lapiniais, stiebiniai – su stiebiniais. Taip tiesiog paprasčiau derinti panašias augalų savybes bei komponuoti skirtingus augalo tipus. 

Norite ramybe alsuojančios dekoracijos? Galite žaisti skirtingomis tekstūromis, lapų formomis, žalios spalvos atspalviais. Domina kažkas neeilinio, gal net kiek ekscentriško? Derinkite skirtingą augalų aukštį, kontrastingas spalvas bei tekstūras, žydinčius ir nežydinčius tipus.


2. Ar galima kartu sodinti bet kokius sukulentus?


Čia svarbu, kad vienas sukulentas netrukdytų kitam. Pasirinkote patikusius variantus? Patikrinkite, ar jų priežiūros subtilybės nesiskiria. Pavyzdžiui, jei vieną augalą rekomenduojama laistyti kartą per savaitę, o kitą tik kartą per kelias, tikėtina, dalis derinio ims pūti.

Garantiją suteikia sukulentai pirkti internetu jau iškart paruoštoje kompozicijoje. Floristai puikiai išmano augalų savybes ir specifinius poreikius, todėl gaunate tiek stilingą, tiek puikiai kartu augančių rūšių kompoziciją. Jei norite kurti derinius savarankiškai, patarimo galite drąsiai klausti mūsų komandos.


3. Ar sukulentus galima auginti lauke? 


Išraiškingos sukulentų rūšys šiltuoju metu sezonu sėkmingai puošia terasų bei pavėsinių interjerą. Svarbu, kad dekoracijos būtų po stogu – taip išvengsite tiesioginės saulės ir per didelio vandens kiekio lyjant. Vis dėlto, atėjus rudeniui, perkelkite gyvas puošmenas į namus, bent jau garažą. 


Rekomenduojame: