2022-01-12

Sansevjeros: priežiūra, persodinimas, dauginimas



Ypatingos sansevjeros savybės, arba ką turėtumėte žinoti


Kaip jau minėjome, šiandien tai vienos populiariausių kambarinių gėlių – dažniau pasirenkamos minimalistinio, skandinaviško, modernaus interjero biurams bei namams puošti. Pasaulyje skaičiuojama virš 400 agavinių šeimos augalų grupei priklausančio lapuočio rūšių ir porūšių. Vis dėlto, mūsų krašte didžioji, trijuostė bei cilindrinė sansevjera interjere – vienos populiariausių.


Visos aukščiau išvardintos rūšys skiriasi lapų forma ir raštais. Tačiau kiekviena sanseverija pasižymi aukštyn besistiebiančiais margais (žaliai geltonais) arba tiesiog sodriai žaliais lapais. Keli esminiai sanseverijų ypatumai, kuriuos turėtumėte žinoti. Šie lapuočiai:


  • mėgsta gausią šviesą, tačiau puikiai gyvuoja ir lengvame pavėsyje;
  • gali ištverti sausą orą ir augti sausesnėje žemėje;
  • dirvožemio atžvilgiu nėra reiklūs, tačiau nemėgsta per drėgnos žemės (šaknys bei lapai gali imti pūti);
  • yra santykinai atsparūs augalų ligoms ir kenkėjams;
  • valo orą nuo toksinų.


Sansevjeros – idealus augalas tiems, kurie dairosi daug dėmesio ir laiko nereikalaujančių gėlių biuro dekorui ar namams. Nė nereikia minėti švaresnio oro privalumų – geresnis susikaupimas, nuotaika ir žvalumas. Beje, ištvermingiausia laikoma būtent trijuostė sansevjera. Toliau papasakosime apie kasdienę šių unikalių lapuočių priežiūrą.


Sanseverija ir jos kasdienė priežiūra


Augalas lengvai prisitaiko ir nereikalauja daug dėmesio ar laiko, tad galima drąsiai sakyti, kad sanseverijų priežiūra itin paprasta. Žinoma, svarbu parinkti augalui tinkamą vietą, reguliariai jį laistyti ir kartais patręšti. Čia aptarsime būtent šiuos tris niuansus – tinkamą vietą, laistymą bei reikalingas trąšas.


1. Sansevjera interjere, arba tinkamos vietos parinkimas


Kuri būsto pusė labiausiai tinka šiai gėlei? Siūlome sansevjerą pastatyti rytinėje arba vakarinėje kambario pusėje. Galite parinkti ir pietinį kampelį, tačiau vasarą teks stebėti, kaip sansevjeros reaguoja į tiesioginius saulės spindulius, ir gal net laikinai jas perkelti.


Sanseverija mėgsta gausiai apšviestas patalpas ir švelnius saulės spindulius. Tačiau lygiai taip pat gėlė prisitaiko ir gyvuoja lengvame pavėsyje. Rinkdami vietą sanseverijai, atsižvelkite į jos lapų spalvą:


  1. Margi lapai: tam kad atsiskleistų visas spalvų grožis, reikia natūralios šviesos, todėl margas sansevjeras laikykite šviesioje patalpoje (nepakenks ir šiek tiek tiesioginių saulės spindulių);
  2. Sodriai žali lapai: vienspalves ar trijuostes sansevjeras rekomenduojama laikyti lengvame pavėsyje arba tiesiog tiesioginių spindulių nekaitinamoje zonoje.


Kalbant apie skirtingas namų zonas, dėl unikalių savo savybių sanseverija gali būti auginama įvairiose patalpose. Dažniausiai – miegamajame, svetainėje, virtuvėje, rečiau – vonios kambariuose. Viena naujausių tendencijų – formuojama žalia sansevjerų sienelė, subtiliai skirianti darbo ir poilsio, virtuvės ir svetainės zonas.


Norite savitą interjerą kurti greičiau? Gėles į namus galite užsisakyti internetu. „Pasaulio Gėlės“ asortimente išsirinkite patikusius augalus ir susisiekite su mūsų komanda žinute. Nesvarbu, aktualus gėlių pristatymas Klaipėdoje ar Vilniuje, ar kitame mieste. Beje, gėles Kaune pristatome be jokio papildomo mokesčio.


2. Sansevjeros laistymas


Gėlė sansevjera priežiūra, tiksliau, šios paprastumu galėtų konkuruoti su reikliais kambariniais augalais. Jei kartą praleisite laistymą, lapuotis greičiausiai to nė nepajus, o jūs – nepamatysite. Vis dėlto, rekomenduojame sau susikurti reguliarią augalų laistymo rutiną. Taip būsite tikri, kad augalui ne tik netrūks vandens atsargų, bet jų nebus per daug. 


Sansevjeras siūlome laistyti atsižvelgiant į sezoną: 


  1. Nuo pavasario iki rudens vidurio galite augalą laistyti įprastai – kartą per savaitę ar net dvi;
  2. Žiemą laistykite rečiau – kartą per dvi ar net tris savaites.


Natūralu, skirtingose aplinkose augalai drėgmę praranda nevienodu greičiu. Todėl nepasikliaukite tik rekomendacijomis, patikrinkite žemių drėgmę patys – tiesiog pirštu arba specialiu drėgmės matavimo prietaisu.


Floristų pastaba: laistydami stenkitės nepilti vandens ant susisukusių sansevjeros lapų raizginio. Ypač jei gėlę laikote vėsesnėje ir tamsesnėje namų zonoje. Bėgant laikui, tai gali baigtis pelėsiu ir supuvusiais lapais.


3. Tręšimas


Kaip ir dauguma kambarinių augalų, sanseverija tręšiama augimo laikotarpiu. Tai yra, balandžio–rugpjūčio mėnesiais. Naudokite specializuotas, skystas kambarinių gėlių arba kaktusų trąšas kartą per mėnesį. Rekomenduojame gėlių papildus įsigyti specializuotoje parduotuvėje arba augalų salone, kur rasite tiek įvairesnį trąšų asortimentą, tiek naudingais patarimais pasidalinsiantį personalą.


Sansevjerų persodinimas


Sansevjeros persodinamos rečiau nei dauguma augalų – jaunas gėles rekomenduojama persodinti kasmet, o senesnes kartą per du ar net tris metus. Natūralu, juk dar jaunas augalas stiebiasi kur kas greičiau. Sansevjeras persodinkite vadovaudamiesi pagrindiniais gėlių persodinimo žingsniais.


Esminis persodinimo aspektas – tinkamo dydžio indas ir drenažas:


  • storesnis drenažo sluoksnis pagerins vandens cirkuliaciją;
  • natūralių medžiagų vazonas (pavyzdžiui, keramikos) greičiau išgarins drėgmės perteklių;
  • platus ir žemas vazonas užtikrins šaknims pakankamai vietos ir neleis užsilaikyti drėgmei.


Nepriklausomai nuo to, tai cilindrinė sanseverija ar trijuostė sansevjera, šių augalų šaknys linkusios plėstis į šonus, ne į gylį. Būtent todėl, renkantis vazoną, svarbu dairytis plataus, o ne gilaus indo.


Sansevjerų dauginimas


Norite papildomo augalo namuose arba biure, o gal nusprendėte mielą daigelį įteikti draugams įkurtuvių proga? Sansevjeros dauginamos keliais būdais. Vieni populiariausių yra šie:


  1. Lapų auginiai (daiginami smėlyje arba vandenyje);
  2. Lapų kuokšteliai (persodinant nupjaunama didesnė augalo dalis).


Nusprendėte dauginti sansevjerą pirmuoju būdu? Tuomet nupjaukite sveiką augalo lapą kuo arčiau stiebo. Palikite jį sausoje vietoje, kol lapo apačia išdžius. Lapą galite merkti į vandenį arba iškart sodinti į specialiai paruoštą žemę. Būkite kantrūs, mat sanseverijos lapai šaknis gali išleisti tik po mėnesio ar net kelių. Jei lapas atrodo sveikas, šaknys turėtų pasirodyti.


Kitas būdas – nupjauti susisukusių lapų kuokštelį persodinant augalą. Švelniai nuvalykite žemes, pasidėkite augalą ant kieto paviršiaus ir atsargiai, aštriu įrankiu nupjaukite vieną ar kelis lapų sukinius. Juos sodinkite tiesiai į dirvą ir palaistykite (negausiai).


Turite daugiau su sanseverijos priežiūra susijusių klausimų? Susisiekite su „Pasaulio Gėlių“ komanda – mielai atsakysime į jums rūpimus klausimus, patarsime. Jei norite įsigyti šį ar daugiau unikalių tradicinių bei egzotiškų gėlių, siūlome jų dairytis mūsų interneto svetainės vazoninių augalų kataloge.


DUK


Ar gėlė sansevjera prisitaiko vonios kambaryje?


Šios rūšies lapuočiai sėkmingai prisitaiko labai įvairiose patalpose – vonioje taip pat. Vis dėlto, reikėtų įvertinti turimą erdvę, drėgmės lygį ir natūralios šviesos šaltinius. Unikalios augalo savybės leis jam gyvuoti prieblandoje. Vis dėlto, jei patalpa maža, o drėgmės lygis itin aukštas – geriau pagalvoti apie kitą namų zoną.


Kodėl sanseverija ėmė geltonuoti?


Dažniausia lapų geltonavimo priežastis – perlaistymas. Ši augalų rūšis nepakelia per didelio drėgmės lygio. Jei lapai geltonuoja, tam tikrą laiką nebelaistykite augalo ir perkelkite jį į šviesią, sausą vietą. Jeigu tai nepadėjo, gali būti, kad teks gėlę persodinti.


Priešingai, jei lapai ėmė ruduoti, tai reiškia kad sansevjerai trūksta vandens. Tačiau šis scenarijus nėra toks pavojingas augalo būklei.


Ar kambarinės sansevjeros gali augti lauke?


Taip, iki tam tikros temperatūros. Šias kambarines gėles lauke laikykite tik iki tol, kol laikosi ne žemesnė nei 10 laipsnių temperatūra (dieną ir naktį). Kai oras ima vėsti arba lauke fiksuojamas didelis karštis (virš 25 laipsnių), siūloma augalą įnešti į vidų.


Puikus pasirinkimas – trijuosčių sanseverijų rūšis. Trijuostė sansevjera priežiūra nesiskiria nuo kitų sansevjerų, tačiau sakoma, kad ji yra ištvermingiausia. 


Rekomenduojame: