2021-08-12

Orchidėjos priežiūra nuo A iki Z: džiaukitės sveika orchidėja

Namus puošia orchidėja, tačiau nežinote, kaip šį augalą prižiūrėti? Neretai orchidėjos internetu užsakomos kaip dovana, tad nenuostabu, jei dar neteko susipažinti su priežiūros subtilybėmis. Nors daugelis sako, jog tai lepi gėlė, mūsų floristės primena – viskas gali būti labai paprasta. Tereikia žinoti kelis esminius priežiūros žingsnius ir orchidėja taps gražiausia namų puošmena. Sužinokite, kuo išskirtinė ši egzotiška augalų rūšis, kaip prižiūrėti orchidėjas kasdien ir kaip persodinti orchidėją.


Orchidėja – koks tai augalas?


Yra net kelios dešimtys tūkstančių šio augalo rūšių. Panagrinėję jas įdėmiau, pamatytumėte įvairias kilmės šalis, išsidėsčiusias Europos, Australijos, Pietų Amerikos bei Azijos žemynuose. Vis dėlto, technologijų amžiuje senosios ir naujos rūšys gali būti užauginamos toli nuo originalios vietovės.


Populiariausios rūšys


Jau tradicinėmis tapusių ir egzotiškų kambarinių gėlių asortimente dažniausiai aptiksite lengviau prižiūrimas, mūsų namų sąlygoms puikiai tinkančias orchidėjas. Nepakeičiamosios gyvos orchidėjos pamėgtos dėl unikalių žiedų formų ir stebinančios spalvų įvairovės.

Populiariausiomis kambarinių orchidėjų rūšimis būtų galima įvardinti šias:

  • felenopsis;
  • cimbidis;
  • kambrija;
  • dendrobis;
  • raibuolė;
  • katlėja;
  • miltonija;
  • oncidija;
  • kt.

Norite kažko neeilinio, net kiek egzotiško? Paskaitykite apie įspūdingą orchidėją Vandą. Beje, sakoma, kad mėlyna orchidėja Vanda yra vienintelė natūraliai sodri mėlyna šios rūšies gėlė.


Populiariausios spalvos


Spalvingi žiedai yra būtent tai, kas traukia kiekvieno šiais augalais besižavinčio žvilgsnį. Skirtingos rūšys pasižymi savita spalvine gama. Galite rinktis tiek vienspalvius, tiek keliomis spalvomis margintus šių gėlių žiedus. Lietuvių namuose dažniausiai sutinkami rožinės, gelsvos, violetinės, raudonos tonai. Išskirtine ramybe spinduliuoja balta orchidėja. 

Nors pasigirsta įvairiausių mitų apie spalvas ir priežiūros ypatumus, mūsų floristės siūlo tiesiog gerai susipažinti su specifine rūšimi. Žinoma, yra tam tikri bendriniai pas mus namuose auginamų grožybių bruožai ir savybės. Jas aptarsime toliau.


Išskirtinės orchidėjos savybės


Mūsų namuose sutinkami orchidėjų tipai pasižymi panašiomis savybėmis. Jei pirmą kartą susidūrėte su šiuo augalu, o gal net nežinote, kokia tai tiksliai rūšis, neverta nerimauti. Svarbu pasidomėti pagrindinėmis taisyklėmis. „Pasaulio gėlės“ floristės išskiria 6 orchidėjų savybes, kurias būtina žinoti. Šios gyvos dekoracijos:

  1. mėgsta gausiai apšviestą patalpą;
  2. sunkiai ištveria skersvėjus ir staigius temperatūrų pasikeitimus;
  3. mėgsta didesnę drėgmę, nepakelia sauso oro;
  4. nemėgsta tiesioginių saulės spindulių;
  5. klesti kambario temperatūroje, joms netinka žemesnė nei 15 laipsnių temperatūra;
  6. mėgsta šiltą vandenį.

Kalbant apie šaltį, verta apsvarstyti įvairius gėlių pristatymo variantus. Įsigyjant įspūdingus lapuočius žiemą, geriau pasirinkti gėlių pristatymą į namus. Profesionalūs kurjeriai užtikrina tinkamas sąlygas, kurias savame automobilyje žiemą sudaryti sudėtinga.

Tai yra bendrosios gairės, į kurias būtina atsižvelgti besirūpinant bet kokia populiariąja orchidėjų rūšimi. Visai nesvarbu, tai dideliais žiedais džiuginančios karališkos orchidėjos ar smulkiais subtiliais žiedais pasipuošęs augalas.


Ekspertai pataria, kaip prižiūrėti orchidėją kasdien


Orchidėjos priežiūra nuo kitų kambarinių gėlių stipriai skiriasi tinkamos vietos parinkimu ir laistymo ypatumais. Visi kiti žingsniai yra panašūs – reguliarus lapų nuvalymas ir purškimas. Tačiau, kaip jau minėjome, jūsų dėmesio labiausiai verti žingsniai: vietos parinkimas ir unikalus laistymo būdas.


Kur geriausiai jaučiasi orchidėja?


Įprasta, jog lapuočiai nemėgsta staigių vietos pokyčių, tačiau orchidėjų vieta neretai keičiama pagal sezoną. Kodėl? Pagrindinė to priežastis – saulė. Ant pietinės palangės šio augalo nelaikykite, nes net ir žiemą saulės spinduliai gali pasirodyti per stiprūs. Geriau rinktis vakarinę arba rytinę puses. 

Augalui reikia daug šviesos, tad geriausia vazoną pastatyti priešais langą. Pagrindinė šiltojo sezono taisyklė – denkite langus užuolaidomis ar žaliuzėmis. Rudenį ir žiemą to daryti nereikia. Šiuo klausimu daugelis orchidėjų itin jautrios – saulės kaitroje lapai greitai nudega. 

„Pasaulio gėlės“ asortimente išsirinkote orchidėją? Jei kyla dvejonių dėl pasirinktos laikymo vietos, drąsiai klauskite mūsų florisčių. Pagrindinė gražios, sveikos orchidėjos kaina yra atidumas ir nuolatinis dėmesys detalėms.


Kaip laistyti orchidėją?


Pagrindiniai klausimai, kurių sulaukiame iš pirkėjų – kaip ir kas kiek laiko laistyti orchidėją. Dalinamės 2 pagrindinėmis laistymo taisyklėmis:

  1. laistymo laikas: laistykite augalą kas 1 ar 2 savaites, tačiau svarbu stebėti šaknis – kai jos pilkšvos, gėlė yra ištroškusi;
  2. laistymo procesas: nuimkite pirmąjį dekoratyvų vazoną ir įstatykite augalą į indą su kambario temperatūros vandeniu. Jame laikykite orchidėją maždaug 20 minučių.

Užsakomos orchidėjos internetu atkeliauja su tam tikru informaciniu lapeliu – ten visuomet parašyta rūšis. Internete rasite reikalingą papildomą informaciją. Vis dėlto, visuomet galite pasikliauti šaknų spalva. Žalia reiškia, kad augalas pasisotinęs, o pilkšva, kaip minėjome, yra ženklas laistymui.

Beje, vanduo neturėtų būti bet koks, naudokite filtruotą, švarų. Taip lapų paviršius išliks sodriai žalias ir blizgus.

Naudingas patarimas: palikite gėlę permatomame vazone. Tiesiog įstatykite jį į patinkantį dekoratyvų indą. Kaskart kilstelėję permatomą talpą, matysite, kokios spalvos šaknys. Taip išlieka mažesnė perlaistymo arba dehidratacijos tikimybė.


Kaip persodinti orchidėją?


Orchidėjas rekomenduojama persodinti reguliariai. Taip užtikrinsite, kad šaknims pakanka vietos bei deguonies. Ne be reikalo orchidėja pirkti pateikiama ne žemėse, o specialiame, orui pralaidžiame substrate. Tinka tiek stambių, tiek smulkių dalelių substratas – ieškokite jo specializuotoje parduotuvėje.


Persodinimo ypatumai


Dalinamės pagrindiniais įprastos ar vadinamosios karališkos orchidėjos persodinimo žingsniais:

  • paruoškite sterilų vazoną ir orai pralaidų substratą;
  • paliekite gėlę;
  • substrato dalelėmis padenkite vazono dugną (apie 1 cm storio sluoksnis);
  • atsargiai nuimkite senąjį vazoną;
  • nuo šaknų pašalinkite sudžiūvusį substratą;
  • nupjaukite supuvusias šaknų dalis (pjūvio vietas galite padengti anglies milteliais);
  • palikite gėlę pilnai išdžiūti;
  • įstatykite gėlę į naują indą ir pamažu tarpus užpildykite substrato dalelėmis (nespauskite).

Pasigedote įprasto augalo paliejimo po procedūros? Orchidėjas po persodinimo palaistykite tik tuomet, jeigu šaknys liko sveikos. Kai pašalinate dalį šaknų, nerekomenduojama laistyti anksčiau nei po savaitės ar net kelių.

Viršų galite padengti drėgnais, bet ne šlapiais kiminais (jie primena miško samanas). Galite naudoti ir dirbtines, augalo neužgožiančias puošmenas. 


Persodinimo laikas


Dvejojate, kada galima persodinti orchidėjas? Daugelis kambarinių gėlių persodinamos pavasarį. Su orchidėjomis situacija kiek kitokia. Geriausia persodinti tuomet, kai:

  • augalui vazonas tampa per ankštas;
  • pasensta substratas.

Žinoma, reikia stebėti bendrą turimų gėlių būklę. Dažniausiai šią kambarinę gėlę rekomenduojama persodinti kartą metuose, nors kai kurios specifinės rūšys į naują indą perkeliamos tik kas 2 ar net 3 metus.

Galiausiai, atsižvelgdami į situaciją, kada persodinti orchidėją sprendžiate jūs. Matote, kad augalas neatrodo toks gyvybingas ir išaugo savus „namus“? Nieko nelaukę persodinkite jį. Beje, jei džiaugiatės orchidėja Vanda, šiais klausimais per daug rūpintis nereikės.


Kaip atgaivinti orchidėją?


Mūsų floristės parengė trumpą gidą, kaip greitai atgaivinti išsekusią namų puošmeną. Tiesa, yra viena sąlyga – vazone augalas turi stovėti tvirtai. Tiesiog švelniai jį pajudinkite. Kai gėlė juda, tikėtina, kad šaknys pradėjo pūti. Pažeistas dalis reikia kuo skubiau pašalinti.

Augalas vazone laikosi tvirtai? Greičiausiai pakaks nedidelės palepinimo procedūros. 5 žingsniai, kurie įpūs orchidėjai gyvybės:

  • pripilkite į didesnį indą 30–40 laipsnių temperatūros vandens ir palikite jame vazoną bent pusvalandžiui;
  • šiltu dušu atgaivinkite ir lapus (nepilkite ant žiedų);
  • pašalinkite vandens perteklių sausa servetėle;
  • pastatykite vazoną gausiai apšviestame, šiltame kambaryje.

Kaip jau pastebėjote, orchidėja priežiūra nuo kitų gėlių skiriasi tuo, jog čia liejimui nenaudojamas šaltas vanduo. 

Jei procedūra nepadėjo, įsitikinkite, ar šaknys nėra pažeistos, o laikymo sąlygos – tinkamos. Turite klausimų dėl savo mylimų orchidėjų būklės? Mielai pasidalinsime įžvalgomis ir papildomais patarimais. Drąsiai rašykite mūsų floristėms.

„Pasaulio gėlės“ kataloge tikrai rasite, kuo papildyti savo išskirtinį žalumos kampelį. Mūsų orchidėjos internetu patogiai užsakomos ir pristatomos tiesiai jums į namus. Be jokio papildomo pristatymo mokesčio!


DUK


1. Ar galima persodinti žydinčią orchidėją?


Geriau tai daryti tada, kai augalas nužydi. Specialistai sutinka, kad tai tinkamiausias laikas. To nepadarius vadinamuoju tinkamiausiu periodu, galima persodinti ir žydinčią orchidėją.


2. Kodėl nauji orchidėjos lapai didesni už senuosius?


Jei naujieji lapai yra ženkliai didesni ir tamsesni už senuosius, tikėtina, kad augalui trūksta saulės. Pabandykite perkelti jį į labiau apšviestą vietą. Kai spalva normali, o dydis skiriasi nedaug, neverta nerimauti.


3. Kaip žinoti, kad orchidėjai saulės pakanka ir jos nėra per daug?


Kai orchidėjos lapai ryškiai žali ir blizgūs, vietos keisti nereikia. Pastebėję, jog lapai įgauna tamsiai žalią atspalvį, pabandykite padėti augalą labiau apšviestoje patalpoje ir stebėkite. 


4. Kodėl orchidėja meta žiedus?


Yra kelios priežastys – natūralus gamtos ciklas arba aplinkos veiksniai. Aktualiausia ši problema būtent žiemą. Nors nelieka akinamos saulės, atsiranda kita žalinga aplinkybė – namus imame šildyti. Pernelyg sausas oras lemia pumpurų numetimą šiems nė neprasiskleidus. Šiuo atveju padės oro drėkintuvas.


Žiedus gėlė gali staiga numesti ne tik dėl sauso oro. Didelę žalą daro stresas, sukeliamas, pavyzdžiui, pervežimo, didelių temperatūros skirtumų, skersvėjo. Jei gyva orchidėja niekaip neprigyja, galite pasidairyti aukštos kokybės dirbtinės šilkinės orchidėjos – ją taip pat rasite pas mus.

Rekomenduojame: