2022-01-12

Gėlė juka ir jos priežiūra, persodinimas, dauginimas



Juka gėlė – koks tai augalas?


Prieš bet kokiai kambarinei gėlei atkeliaujant į namus, visuomet patariame pasidomėti augalu detaliau. Pavyzdžiui, iš kur šis kilęs originaliai ir kokiai augalų šeimos grupei priklauso. Yra kelios priežastys, kodėl verta žinoti apie gyvą namų puošmeną daugiau:


  1. Specifinė kilmės vieta ir šios sąlygos dažniausiai lemia augalo esmines savybes;
  2. Galite numanyti, kokios sąlygos yra idealios norint palaikyti gerą lapuočio būklę bei išvaizdą;
  3. Egzotiškas augalas ir jo istorija įneša į erdves tam tikro savitumo, jį galite geriau atskleisti interjere.


Todėl pradėkime nuo to, kad „Pasaulio Gėlės“ virtualiame asortimente randamos jukos priklauso agavinių šeimos augalų grupei. Šiandien skaičiuojama virš kelių dešimčių šio augalo rūšių. Sakoma, kad jukų gimtinė yra Šiaurės Amerika, tačiau šiomis dienomis jos ne tik eksportuojamos, bet ir auginamos skirtinguose žemynuose.

Daugelis į jukas dėmesį atkreipia ne tik dėl egzotiškos išvaizdos – siaurų, smailėjančių lapų vėduoklės – bet ir aplinkai naudingų savybių. Ar žinojote, kad ši gėlė priskiriama orą namuose valančioms augalų rūšims? Įsigydami šią gėlę, ne tik papuošite namus, bet ir pasirūpinsite švaresniu, mažiau toksinais užterštu oru.


Augalo savybės, apie kurias būtina žinoti


Be to, kad gėlė yra išskirtinio grožio ir valo namų orą, augalas juka – itin ištvermingas. Šiam nereikia ypatingų sąlygų, tad laikyti juką gali kone kiekvienas. Žinoma, bus paprasčiau ne tik rasti nelepiam augalui vietą namuose, bet ir juo rūpintis.


Tiesa, yra kelios jukų savybės, kurias būtina žinoti:


  • šie lapuočiai nepakelia skersvėjų, tačiau klesti gerai vėdinamoje patalpoje;
  • dekoratyvios išvaizdos augalui reikia itin daug natūralios šviesos (jukos ištveria sausrą, tačiau geriau pasaugoti augalą nuo tiesioginių saulės spindulių);
  • kambario puošmena nepakelia nuolatinės drėgmės (šaknys bei stiebas gali imti pūti);
  • temperatūra, kurioje augalas jaučiasi gerai, svyruoja tarp 16 ir 25 laipsnių (žemesnė ar aukštesnė temperatūra gali pakenkti išvaizdai bei bendrai būklei).


Jeigu norite jukomis ir jų neįprasta išvaizda džiaugtis ilgą laiką, svarbiausi elementai – daug natūralios šviesos ir atsakingas laistymas. Žinodami esmines lapuočio savybes, galėsite šiam užtikrinti geriausias sąlygas. Visgi ši gėlė tikrai nėra reikli.


Kasdienė priežiūra: kaip tinkamai rūpintis kambarine juka?


Šiandien savo juką galite užsisakyti internetu – mūsų kataloge pasirinkę augalą, susisiekite dėl gėlių pristatymo į namus. Taip žinosite, kad gėlė nepatirs bereikalingo transportavimo streso – didelių temperatūros skirtumų, trinties su kitais paviršiais. Kai naujoji dekoracija saugiai pasieks namus, liks tik parinkti tinkamą vietą ir pasirūpinti tinkama kasdiene priežiūra. Norime atkreipti dėmesį į 3 esminius jukos priežiūros aspektus – vietos parinkimą (keitimą), laistymą bei tręšimą.


1. Tinkama laikymo vieta (vietos)


Geriausiai jukai tinka pietinė namų pusė. Tiesa, ji ideali tik tuomet, kai yra gausiai apšviesta natūralios šviesos ir nekaitinama tiesioginių saulės spindulių. Jeigu gėlei šioje namų pusėje nerasite šviesios, tačiau nuo saulės pridengtos vietos, statykite vazoną pietinėje arba vakarinėje kambario dalyje.


Kaip jau supratote, pagrindinis kriterijus – gausiai apšviesta, tiesioginių spindulių nekepinama vieta. Turėtumėte žinoti, kad šviesos trūkumas pristabdo lapų augimą. Jei parinksite vietą tikslingai, gėlė juka ir jos priežiūra nekels iššūkių.


Floristų patarimas: nors kambarinių gėlių vietos dažnai keisti nereikėtų, drąsiai perkelkite šį augalą į atitinkamą namų zoną pagal metų laiką. Pavyzdžiui, vasarą išneškite gėlę į gryną orą, o žiemą nebijokite pastumti vazono arčiau lango, kur daugiau šviesos.


2. Reguliarus laistymas pagal sezoną


Tiems, kas namus puošia skirtingais lapuočiais, siūlome susikurti savitą gėlių laistymo rutiną – galbūt net paskirti tam konkrečią dieną. Puikus pavyzdys – juka augalas nepakelia perlaistymo, todėl turėdami konkrečią laistymo dieną, sumažinsite perlaistymo riziką. 


Jukos laistymo ypatumai priklauso nuo sezono:


  1. Šiltuoju metų laiku (pavasarį ir vasarą) bei rudenį laistykite gėlę gausiau ir dažniau. Įprastai pakanka augalą palieti 1 kartą per savaitę;
  2. Žiemą ši gėlė, kaip ir dauguma kitų kambarinių gėlių, pereina į ramybės periodą – jo metu vandens atsargas pildykite keliskart rečiau. 


Vasarą ir žiemą, kai prasideda šildymo sezonas, galite augalą palepinti vandens dulksna, tačiau tai tikrai nebūtina. Namuose pakanka palaikyti vidutinį drėgmės lygį.


Floristų pastaba: nepasikliaukite tik universaliomis taisyklėmis ir nuolat stebėkite savo augalą. Skirtinga aplinka bei sąlygos lemia savitus laistymo ypatumus. Pavyzdžiui, jei gėlę žiemą perkeliate į vėsią patalpą, ją palaistyti pakaks kelis kartus ar net kartą per mėnesį. Laikant augalą šiltuose namuose, svarbu stebėti žemę (tikrinti pirštu, specialiu drėgmės matavimo prietaisu).


3. Juka augalas ir reguliarus jo tręšimas


Augimo periodu juką rekomenduojama tręšti 1–2 kartus per mėnesį. Vadinamoji augimo arba aktyvioji šio augalo fazė tęsiasi nuo balandžio pradžios iki rugpjūčio pabaigos. Kodėl verta juką tręšti papildomai? Keli reguliaraus tręšimo privalumai:


  1. Puošnaus augalo lapai bus sveikesni ir sodresni;
  2. Pastebėsite kur kas spartesnį augimą;
  3. Papildysite žemių mišinį stiprinančiomis medžiagomis.


Kalbant apie augalui reikalingas maisto medžiagas – būtent trąšos jomis papildo žemę. Ypač jei juka gėlė buvo persodinta prieš daugiau laiko. Maisto medžiagų papildymo lapiniams augalams dairykitės tik specializuotose parduotuvėse. Specialistai rekomenduos jukai geriausias trąšas.


Tai 3 esminiai kasdienės augalo priežiūros žingsniai. Pastebima, kad viena iš lengvos priežiūros priežasčių yra retas šios rūšies gėlių „sirgimas“. Jos lengvai prisitaiko prie aplinkos, o ir parazitai jas užpuola itin retais atvejais. Turite daugiau klausimų dėl įsigytos jukos priežiūros? Susisiekite su mumis – „Pasaulio Gėlės“ komanda mielai patars.


Jukos sodinimas ir persodinimas


Kaip ir daugumą kambarinių lapuočių, juką rekomenduojama persodinti ankstyvą pavasarį. Detalius kambarinių gėlių persodinimo žingsnius rasite mūsų specialiai šia tema parengtame tinklaraščio įraše. Žemiau keli svarbiausi punktai, susiję su jukų persodinimu:


  • juka gėlė nepakelia nuolatinės drėgmės, tad pasirūpinkite storesniu drenažo sluoksniu, kuris leis efektyviai pašalinti vandens perteklių iš vazono;
  • jeigu jūsų jukos tapo per aukštos arba per daug išsiplėtė į šonus, persodinimo metu (idealu, jei tai ankstyvas pavasaris) augalo atšakas galite atsargiai genėti;
  • svarbu greitai augančiai jukai parinkti didesnį vazoną, kad šaknys nebūtų suspaustos.


Sodinate nuo pagrindinio augalo nupjautą daigelį ar iš sėklos išaugintą naują gėlę? Vadovaukitės lygiai tais pačiais žingsniais – parinkite jukoms pritaikytą žemę ir būtinai suformuokite drenažą. Žemės dažniausiai maišomos su smėliu ir akmenukais, kurie užtikrina geresnę vandens cirkuliaciją.


Jukos žinomos kaip greitai prisitaikantys ir nelepūs lapuočiai. Tad persodinimas irgi netaps iššūkiu. Žinoma, atsižvelgiant į žemą jukų drėgmės toleravimo lygį, svarbu sutelkti dėmesį į efektyvų drėgmės reguliavimą. Tai padaryti leis: drenažo sluoksnis, drėgmę greitai išgarinanti vazono medžiaga (pavyzdžiui, keramikos dirbiniai) ir tinkamas indo dydis.


Gėlė juka ir jos dauginimas


Augalo dauginimas labai paprastas, tad nesunkiai pasirūpinsite nauja kambario dekoracija ar dovana draugams. Pagrindinė rekomendacija – dauginkite jukas pavasarį arba vasarą, augalo augimo periodu. Taip nauji daigeliai greičiau įsišaknys, o ir pagrindinis augalas atsigaus lengviau.


Yra du pagrindiniai jukų dauginimo būdai:


  1. Sėklų daiginimas;
  2. Nuo pagrindinio stiebo nupjaunamų lapų atšakų daiginimas.


Jei pasirinksite antrąjį būdą, nuo pagrindinio stiebo styrančias šakeles reikia nupjauti aštriu įrankiu. Tuomet šakelę įdėti į smėlį ir tik vėliau, daigui išleidus šaknis, perkelti jį į vazoną su specialiu žemių mišiniu.


Panašu, kad esate pasiruošę tinkamai pasirūpinti jukomis – stilingų namų gėlėmis. Jei čia pasigedote atsakymų į rūpimus klausimus, susisiekite su mumis jums patogiu būdu. Norite įsigyti savąją gėlę? Siūlome apžiūrėti kambarinius augalus mūsų vazoninių gėlių kataloge.


DUK 


Kodėl augalas juka ėmė mesti lapus?


Gali būti kelios priežastys. Jei gėlė numetė kelis apatinius lapus, tai gali būti natūrali augalo senėjimo proceso dalis. Taip pat – reakcija į persodinimą, vietos pakeitimą. Vis dėlto, jei lapai ėmė kristi gausiai, tikėtina, kad jukai pakenkė staigūs temperatūros skirtumai, skersvėjis. Siūlome gerai apžiūrėti ir augalo lapus, gali būti, kad gėlę užpuolė kenkėjai.


Kodėl jukos lapai tapo geltoni?


Jei lapai staiga pagelto, tikėtina, kad priežastis – perlaistymas. Nesate tikri, ar perlaistėte gėlę? Įvertinkite ir kitus simptomus, kurie galėtų signalizuoti apie perlaistymą. Pavyzdžiui, besiriečiantys lapai ir suminkštėjęs stiebas. Kai situacija dar pataisoma ir šaknys nėra supuvusios, padeda tiesiog retesnis laistymas ir daug šviesos.


Kita priežastis gali būti tiesiog natūralus augalo senėjimo procesas, dėl kurio nereikia nerimauti. Tuomet apatiniai, senesni jukų lapai pakeičia spalvą ir galiausiai nukrenta.


Kodėl juka gėlė ir jos lapų galiukai ruduoja?


Dažnai sunku atskirti, ar tokios rūšies gėlė perlaistyta, ar šiai, priešingai, trūksta vandens. Simptomai gana panašūs. Jeigu ruduoja ne visas lapas (kaip neretai nutinka perlaisčius), tikėtina, kad juką perkaitinote saulės spinduliuose arba laiku nepapildėte vandens atsargų. 


Jeigu laistote reguliariai, gali būti, kad namuose – per mažas drėgmės lygis. Kai oras išsausėja, jukų ir kitų gėlių lapų galiukai gali imti ruduoti. Sprendimas paprastas – naudokite namuose orą drėkinantį difuzorių ir palepinkite lapuočius vandens dulksna, dušu.


Rekomenduojame: