2021-10-01

Dipsis (palmė): išsamus priežiūros gidas

Dairotės neeilinės puošmenos namams ar biurui? Gausiai lapais pasidabinusi palmė dipsis yra tikrų tikriausias patalpos akcentas. Įvairiausių patalpų dekoravimas augalais – viena naujausių tendencijų. Todėl visai nenuostabu, kad vis daugiau stilingų namų ar darbo erdvių savininkų ieško patarimų, kaip išsaugoti dipsio grožį. Šiame įraše „Pasaulio Gėlės“ floristės dalinasi naudingomis įžvalgomis. Sužinokite, kuo dipsis priežiūra skiriasi nuo kitų lapuočių, kaip jį persodinti ir dauginti.


Kuo ypatingas šis augalas?

 

Egzotiška išvaizda pasižymintis augalas kilęs iš drėgnų Madagaskaro miškų. Kaip vėliau patys įsitikinsite, tropinės šalies sąlygos atsispindi ir kambarinių gėlių priežiūros subtilybėse. Įspūdingas ne tik tolimas kilmės kraštas, bet ir pats augalas.

 

Dalinamės 3 įdomiais faktais, kuo dipsiai išsiskiria kambarinių gėlių asortimente:


 1. Natūralioje gamtoje ši rūšis priskiriama prie nykstančių augalų, vis dėlto, kambarinių augalų rinkoje situacija visiškai kitokia;
 2. Dipsiai prisideda prie gaivaus oro namuose palaikymo – išskirtinis augalas valo orą;
 3. Natūralioje aplinkoje vadinamųjų geltonųjų arba drugelio palmių aukštis siekia nuo 6–12 metrų, o namuose jos dažniausiai užauga iki 2 metrų.

 

Gyvenate aukštomis lubomis išsiskiriančiame, gerai apšviestame būste? Tikėtina, kad jūsų egzotiška dekoracija viršys standartinį aukštį. Beje, jei perkate jau ūgtelėjusią gėlę, žinokite – toks dipsis kaina skirsis nuo mažesnių lapuočių.

 

Jeigu dairotės tiek dailaus namų akcento, tiek sveiką aplinką palaikančios detalės – tai jums idealiai tinkamas variantas. Toliau detaliau papasakosime apie augalo priežiūros ypatumus. Kai įsitikinsite, kad jūsų namų sąlygos tinkamos, šios ir  panašių gėlių patogiai dairykitės „Pasaulio Gėlės“ internetinėje parduotuvėje.


Palmė dipsis: kasdienės priežiūros ypatumai


Nors ši egzotinė gėlė nėra reikli, tinkama priežiūra neatsiejama nuo geros dipsio būklės ir dėmesį prikaustančios išvaizdos. Žavusis dipsis priežiūra ženkliai nesiskiria nuo kitų rūšių palmių, vis dėlto, svarbu žinoti tam tikrus esminius principus. Norime atkreipti jūsų dėmesį į 4 kasdienės priežiūros kriterijus.

 

1. Laikymo vieta

 

Pradėkite nuo tinkamos vietos paieškų. Įvertinkite namus – į kurią pusę „žiūri“ jūsų kambarių langai. Idealu, jei dar prieš įsigydami naująjį draugą, žinosite, kur šį laikysite. Į ką būtina atsižvelgti?

 

Žemiau pateikiame svarbiausius vietos dipsiui parinkimo punktus:


 • rekomenduojama laikyti dipsį pietinėje arba vakarinėje pusėje;
 • vieta turėtų būti gausiai apšviesta, tačiau nesiekiama tiesioginių saulės spindulių;
 • svarbu vengti skersvėjų pasiekiamų vietų, mat dipsiai jose ilgai netvers;
 • ideali temperatūra šiai gėlei – kambario (18–25 laipsniai).

 

Floristų patarimas: tiems, kurie nori šiltuoju metų laiku dipsį laikyti lauke, reikėtų stebėti ne tik dienos, bet ir nakties temperatūrą. Ji neturėtų nukristi žemiau +10 laipsnių.

 

Kalbant apie oro temperatūrą, palmių lapai jautrūs šalčiui. Nusprendėte gyvą dekoraciją užsisakyti šaltuoju metų laiku? Siūlome nerizikuoti augalo būkle ir pasinaudoti profesionaliomis kurjerio paslaugomis.

 

Mūsų kurjeris nemokamai pristatys gėlės į namus Kaune, Vilniuje, Klaipėdoje, o jei domina pristatymas kituose miestuose, susisiekite su mumis asmenine žinute. 


2. Laistymas


Kitas svarbus reguliariai atliekamas priežiūros ritualas yra laistymas. Svarbiausias faktas, kurį turite žinoti – palmė dipsis itin jautri perlaistymui. Geriausias laikas procedūrai – rytas arba vėlus vakaras. Dalinamės dar keliomis praversiančiomis įžvalgomis, kurios padės palaikyti reikalingą vandens atsargų lygį.

 

Dipsį laistykite atsižvelgdami į metų laiką:


 1. Pavasaris ir vasara: šiuo metu gėlę laistykite dažniau, žemė visą laiką turėtų būti drėgna, bet ne permirkusi;
 2. Ruduo ir žiema: tai lapuočio ramybės periodas, todėl nepersistenkite, liekite gėlę rečiau, tada, kai substratas pilnai išdžiūva.

 

Jei nesate tikri ar vizualiai negalite įvertinti drėgmės lygio, neskubėkite. Patikrinkite drėgmės lygį įkišdami pirštą į žemę arba su specialiu drėgmės matavimo prietaisu. Liekite palmę gausiai, vanduo turi apsemti visas šaknis – nepakanka papildyti tik vazono lėkštės.

 

Pastaba dėl vandens: rekomenduojama nenaudoti vandens iš čiaupo (ypač jei jis pasižymi aukštu kalkių lygiu). Jei nėra kito pasirinkimo, palikite pripildytą indą kelioms dienoms, kad kalkės nusėstų. Idealu naudoti distiliuotą arba lietaus vandenį.


3. Drėkinimas


Reikėtų išskirti paties lapuočio bei oro drėkinimą kaip atskirą žingsnį. Auginant geltonąją palmę, drėkinimas turi būti įprastas, reguliarus ritualas, o ne vasaros lepinimo procedūra. Tropiniuose miškuose natūraliai auganti gėlė gali būti purškiama nors ir kasdien.

 

Žinoma, neužtenka tik purkšti ar dušo srove atgaivinti lapų, reikia pasirūpinti ir oro drėgme. 2 efektyvūs oro drėgmės palaikymo būdai (ypač aktualūs šildymo sezonu):


 1.  Oro drėkintuvas;
 2. Indo su vandeniu pastatymas netoli augalo.

 

Tiesa, pirmasis būdas kur kas patikimesnis ir labiau estetiškas. Pastebėjote, kad lapų galiukai parudavo? Laikas imtis drėkinimo procedūrų – tiek paties augalo, tiek oro namuose.

 

4. Tręšimas

 

Šiuo klausimu dipsis priežiūra nesiskiria nuo kitų sveikų augalų – kartais gėlę reikia papildomai pamaitinti naudingomis medžiagoms. Beje, kalbant apie šias, trąšų sudėtyje turėtų būti:


 • geležies,
 • magnio.

 

Šie elementai svarbūs tam, kad lapai negelstų, neprarastų sodrios žalios spalvos. Apskritai, palmėms reikalingas drėgnas ir maistingas substratas. Todėl vadinamuoju augimo periodu (šiltuoju metų laiku), galite papildomai patręšti. Žiemą to daryti nereikia.

 

Ekspertų pastaba: Minėtąsias medžiagas aptiksite tikrai ne visose kambarinių augalų trąšose, todėl iškart dairykitės specializuotos parduotuvės. Vadinamosioms drugelio palmėms eksperimentai gali stipriai pakenkti. Jos itin jautrios druskoms.

 

Atsižvelgus į aukščiau aptartus 4 pagrindinius kasdienės priežiūros etapus, bus daug paprasčiau palaikyti gerą lapuočio būklę bei išskirtinį grožį. Galiausiai, dipsis gėlė kaip ir visos – ji mėgsta dėmesį, reguliarų rūpestį. 


Persodinimo procesas


Norite persodinti savąjį dipsį? Jaunas augalas persodinamas kartą per 1–2 metus, vyresnis (virš 5 metų) kartą per 4–5 metus. Tinkamiausi šiai procedūrai yra kovo ir gegužės mėnesiai. Sakoma, kad būtent tada gėlė dipsis yra augimo periodo pradžioje.

 

Dipsio persodinimo etapai beveik nesiskiria nuo įprastų kambarinių gėlių persodinimo žingsnių. Galite drąsiai vadovautis jais. Keli papildomi pastebėjimai sklandžiam persodinimo procesui:


 • žemė vazone neturėtų būti sausa arba ką tik palieta;
 • pildami naują substratą, gerai jį suspauskite, nepalikite oro tarpų;
 • nepamirškite dugno apačioje suformuoti drenažo (kitaip augalo šaknys ims pūti);
 • persodinę palaistykite augalą ir kelioms dienoms palikite pavėsyje.

 

Rekomenduojamas substratas: palmėms patinka durpinės, vadinamosios kompostinės žemės mišiniai. Specializuotose parduotuvėse rasite specialiai palmių persodinimui skirtus žemių mišinius.


Kaip dauginama gėlė dipsis? 


Nors iš pirmo žvilgsnio procesas gali atrodyti sudėtingas, iš tiesų jis labai paprastas. Tai galite atlikti patys, be ypatingų floristikos žinių. Svarbu tinkamai paruošti įrankius ir užtikrinti sterilias sąlygas.

 

Yra 2 pagrindiniai dipsio dauginimo būdai:


 • vaisių sėklomis;
 • nupjautais motininio augalo ūgliais.

 

Pirmasis atvejis gana retas, mat namų sąlygomis dipsiai dažniausiai nesubrandina vaisių. Tuomet nėra ir sėklų. Be to, reikia ilgiau laukti, kol gėlė sudygs. Dauginant antruoju būdu, nupjaunami prie pagrindo išaugę šoniniai ūgliai (su jiems „priklausančia“ šaknų dalimi).

 

Rekomenduojama tądien nelieti augalo. Pjaudami ūglį, naudokite aštrų, sterilų įrankį. Naująjį augalą iškart sodinkite į vazoną ir gausiai paliekite. Palikite adaptacijos periodui gausiai apšviestame namų kampe.

 

Pasiruošę leistis į naujojo namų, o gal biuro akcento paieškas? „Pasaulio Gėlės“ asortimente dairykitės savosios detalės, kuri tiek papuoš namus, tiek valys patalpos orą.

 

Žemiau pateikiame kelis dažniausiai užduodamus klausimus. Neradote ieškomo atsakymo? Pasikalbėkime – mielai atsakysime į jūsų klausimus žinute arba telefonu.


DUK


1. Kodėl ant dipsio lapų atsirado tamsios dėmelės?

 

Ant augalo lapų atsiradusios dėmelės parodo arba netinkamas priežiūros sąlygas, arba užpuolusius kenkėjus. Specialistai pastebi – ši gėlė tokiomis dėmėmis neretai reaguoja į skersvėjį. Jei užtikrinote tinkamas sąlygas, įdėmiai apžiūrėkite stiebą ir lapus. Gali būti, kad įsiveisė kenkėjai.

 

2. Kokios gali būti itin lėto dipsio augimo priežastys?

 

Jei neseniai įsigijote vadinamąją drugelio palmę, nėra ko nerimauti. Palmių adaptacinis laikotarpis naujuose namuose gali trukti iki pusės metų. Taip pat augimo tempą lemia tai, kokiu periodu nusipirkote augalą – ramybės ar augimo (šaltuoju ar šiltuoju metų laiku).

 

Jei gėlę turite jau kurį laiką, įsitikinkite, ar ji gauna pakankamai:


 • šviesos;
 • maistingų medžiagų;
 • vandens.

 

Gali būti, kad augalui reikia šiek tiek papildomo dėmesio ir lepinančių SPA procedūrų.

 

3. Kodėl gėlė dipsis plečiasi į šonus, tačiau nesistiebia į viršų?

 

Kai palmės lapai vos išdygę ima skleistis, o lapkotis, atrodytų, nesistiebia, reikia atkreipti dėmesį į laistymo rutiną. Tikėtina, perliejote gėlę. Kita galima priežastis – pažeistos šaknys. Kurį laiką akyliau stebėkite drėgmės lygį, o jei situacija nekis, patikrinkite šaknų būklę.


Rekomenduojame:

Norite pirmieji sužinoti apie akcijas ir naujienas? Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį