Parduodame kalėdines eglutes, kėnių šakas, pristatome visoje Lietuvoje!
2021-08-19
Žavi įspūdingi bonsai medeliai, bet niekaip nesiryžtate jų auginti patys? Visai be reikalo – žinant pagrindines taisykles, bonsas tampa maloniu meditacijos būdu ir unikalia namų puošmena. Vis dėlto, reikia nusiteikti, jog prireiks daugiau laiko, pastangų bei kantrybės. „Pasaulio Gėlės“ floristės dalinasi, kuo ypatinga kasdienė bonsai priežiūra, kaip teisingai palepinti pavargusius ir persodinti „namus“ išaugusius augalus.
Egzotiškai skambantis pavadinimas nurodo ne į konkrečią medžio rūšį, bet į jo formavimo ypatumus – tai nykštukinio medelio formavimo meno išraiška. Sakoma, kad pirmuosius nedidelius medžius pradėjo auginti kinai, vis dėlto, šiandien populiari tradicija siejama su Japonija. Net skambus pavadinimas yra japoniškas – jis reiškia augalą žemame padėkle/konteineryje.
Ar svarbi auginamo medžio rūšis? Iš dalies taip. Ne dėl griežtų, su tradicijomis siejamų gairių, mat jų bent jau pas mus nėra. Atitinkamo varianto pasirinkimas aktualus dėl specifinių augalo savybių – ar šios tinkamos būtent jūsų turimoms sąlygoms. Svarbu įvertinti, ką galite suteikti augalui namuose arba lauke.
Lauko sąlygoms skirti variantai gali užaugti iki 1 metro, o namuose – iki 30 cm aukščio. Tinkamai prižiūrimi, jie gyvuoja šimtus metų.
Paprastai tariant, bonsas gali būti bet koks medis, kurį galite formuoti pagal japoniško meno tradicijas. Tinka tiek Lietuvoje sutinkami, tiek egzotiški variantai. Tiesa, renkantis svarbu atkreipti dėmesį – atitinkamas variantas klesti lauko sąlygomis ar šiam bus geriau namuose.
Keli pas mus sutinkamų augalų pavyzdžiai:
Aišku viena – kuo lepesnis pats medis, tuo sunkiau jį prižiūrėti.
Dažniausiai formuojami medeliai skirstomi pagal:
Specifinio tipo medeliai turi savitus formavimo ypatumus, tačiau galutinis rezultatas turėtų atspindėti natūralų gamtos paveikslą.
Vienas gajų mitų – visi šiam menui paruošti medžiai yra labai brangūs. Taip, bonsai medeliai kaina gali skirtis gana ženkliai, bet tai stipriai priklauso nuo augalo amžiaus, paruošimo bei rūšies. Besidairantiems prieinamos kainos siūlome užsukti į mūsų virtualų kambarinių gėlių katalogą.
Nors formuojamų nykštukinių medelių rūšys labai skirtingos, yra tam tikros universalios savybės, kurios padės geriau susipažinti su specifiniu augalu. Dauguma namuose auginamų medelių:
Norite augalą laikyti terasoje? Tuomet žvalgykitės ne tropinės, bet subtropinės rūšies. Tokios puikiai laikosi ir žemesnėje temperatūroje – turėtų būti maždaug +5–12 laipsnių. Vis dėlto, šaltuoju sezonu medelį reikėtų įnešti į vidų, pavyzdžiui, garažą.
Iš šių savybių matyti, kad bonsai medis nėra tas augalas, kurį galėsite palikti ilgam. Kita vertus, „Pasaulio Gėlės“ asortimente įsigiję specialiai formavimui paruoštą medį, pradėsite nuostabią kelionę ir naują kūrybinę patirtį. Beje, pasirinktas gėles į namus pristatysime saugiai, be jokio papildomo mokesčio.
Kaip ir kiekvienai unikaliai kambarinei gėlei, šiai taip pat svarbu parinkti tinkamą zoną. Ji ir tikslinga bonsai priežiūra padės palaikyti sveiką, gražų augalą. Bendri tinkamos erdvės bruožai:
Puikiai tiks rytinė arba vakarinė kambario dalis. Beje, čia svarbu užtikrinti lygų, tvirtą pagrindą – tiks palangė, lygios grindys. Jei vazonas bus bent šiek tiek pasviręs, gausiai laistomoje žemėje drėgmė labiau kaupsis vienoje pusėje. Ką tai reiškia? Iškyla grėsmė, kad toje dalyje augalo šaknys ims pūti.
Atkreipkite dėmesį: saulė lemia ne tik medelio būklę, bet ir išvaizdą. Staigus perkėlimas ant tiesioginės saulės gali lemti net lapų numetimą. Taip pat, tamsiame kambaryje esantis augalas sieks šviesos. Natūralu – bonsas ims stypti, ištįs viršutinės šakos, o mažesnės apatinės ims retėti, džiūti.
Kasdienei priežiūrai būtų galima priskirti šiuos veiksmus – laistymas, tręšimas, formavimas, patalpos vėdinimas ir drėkinimas. Toliau kiekvieną žingsnį aptarsime kiek plačiau. Taigi, į ką svarbu atkreipti dėmesį tam tikruose etapuose?
Laistymas čia gana dažna procedūra. Skirtingos medelių rūšys girdomos pagal unikalius poreikius. Žemių drėgmės lygį reikia tikrinti kone kasdien. Galima sakyti, kad aptariamo tipo augalų žemė turėtų būti nuolat drėgna, bet jokiu būdu neįmirkusi.
Yra 2 laistymo būdai:
Abu variantai yra geri, tačiau antrasis leidžia medžiui pasiimti tiek, kiek reikia. Idealu, jei derinsite abu metodus – taip būsite tikri, kad bonsas nebus nei dehidratavęs, nei persisotinęs.
Svarbu ne tik kaip, bet ir kuo laistysite gyvas dekoracijas. Keli galimi variantai:
Mūsų floristės rekomenduoja nepasikliauti tik vandentiekio vandeniu – ypač jei jis linkęs kalkėti. Besikaupiančios druskos kenkia augalo šaknims, apsunksta bendra bonsai priežiūra. Šiuo klausimu taip pat verta palaikyti balansą. Keiskite skirtingus vandens tipus ir stebėkite medžio būklę.
Naudingas patarimas: jei dvejojate, reikia bonsą laistyti ar ne, geriau palaukite, kol žemė pilnai išdžius. Tuomet palepinkite augalą minėtąja vonele.
Bonsus rekomenduojama reguliariai tręšti specialiomis, ne per stipriomis trąšomis. Jų teiraukitės specializuotose parduotuvėse. Taip užtikrinsite, kad medis bus aprūpintas visomis maistinėmis medžiagomis. Tiesa, ritualas nerekomenduojamas, kai bonsas:
Tręšti dažniau reikėtų šiltuoju sezonu, mat šaltuoju metu daugelis medelių žiemoja.
Nežinote kaip formuoti savo medelį? Jei dar neapsisprendėte, kokia jūsų vizija, vis tiek palaikykite tvarką. Pamažu genėkite stypstančias šakas, o ypač viršūnę – išsikerojusi ji neleis plėstis apatinėms šakelėms. Kokie įrankiai reikalingi? Bonsų genėjimui bei kitiems naujojo hobio ritualams rekomenduojame įsigyti specialias priemones.
Naudingas patarimas: įgudę medžių formavimo meno atstovai pasikliauna natūralia gamta. Įkvėpimo semkitės iš laukinėje aplinkoje matomų formų, nebijokite nedidelių netobulumų.
Pasirūpinkite, kad patalpoje netrūktų gaivaus oro. Nesukeldami skersvėjo, įsileiskite šviežio oro gūsį kasdien. Kalbant apie tinkamą drėgmę, reikiamą jos kiekį galite užtikrinti keliais būdais:
Svarbu: būkite budrūs žiemą, kai prasideda šildymo sezonas ir namuose oras tampa kur kas sausesnis. Namuose ypač sausas oras? Palepinkite bonsus vandens dulksna – jie labai mėgsta tokią procedūrą.
Dar jauną augalą rekomenduojama persodinti kartą per metus, susiformavusį – kartą per 2 ar net 3 metus. Persodinti bonsą svarbu ne tik dėl vietos stygiaus, bet ir maistingas medžiagas praradusios žemės. Naują įsigykite specializuotoje parduotuvėje. Substratas turi būti purus, maistingas, pralaidus vandeniui.
Persodinimo procedūra įprasta – kaip ir kitų kambarinių gėlių priežiūroje. Keli svarbūs akcentai:
Specialistai sako, jog geriausias laikas persodinimui – pavasaris (nuo vasario mėnesio pabaigos iki gegužės mėnesio pradžios).
Naudingas patarimas: Bonsai medeliai pirkti parduotuvėje neretai pasodinti į įprastus vazonus. Jei norite laikytis japoniškųjų tradicijų, pasižvalgykite specialaus konteinerio. Taip vadinamas žemas, plokščias, ne per gilus vazonas, su skylėmis dugne. Indas ne tik pabrėžia paties medžio grožį, bet ir yra puikiai pritaikytas unikaliai priežiūrai.
Pasiruošę leistis į kūrybišką kelionę ir patirti visai kitokią augalo priežiūros pusę? Japonai sako, kad tai ne tik puošmena, bet ir svarbus pagal Fengšui filosofiją įrengtų namų elementas. Manoma, kad jis sugeria blogas emocijas ir suteikia daugiau ramybės.
Turite daugiau su priežiūra susijusių klausimų? Parašykite mums, mielai pasidalinsime patarimais.
Specializuotose gėlių parduotuvėse parduodami mažieji medeliai dažniausiai yra pritaikyti būtent kambario sąlygoms. Žinoma, geriau visuomet paklausti pačių floristų, pasitikslinti, ar tikrai medžiui tiks jūsų namų sąlygos. Keletas variantų: alyvmedis, akacijos, kinrožės, granatmedžiai, fikusai.
Dažniausiai tai yra ženklas, kad augalas patiria stresą. Lapų numetimas dar nereiškia, kad padaryta negrįžtama žala – atgaivinti tikrai įmanoma. Pagalvokite, galbūt namuose labai sausas oras, susidaro skersvėjis, o gal medelis gavo daug tiesioginių saulės spindulių.
Gali būti, kad medžiui paprasčiausiai pritrūko maistinių medžiagų. Įvertinkite – kada persodinote bonsą ir kokią žemę naudojote. Kartais taip nutinka, kai nusipirktas medis neperkeliamas į naują vazoną.
Vasaros sezonui galite gyvą dekoraciją pernešti į lauką, pavyzdžiui, terasą. Stenkitės, kad jis negautų tiesioginių saulės spindulių. Nereikia vazono statyti pavėsyje, bet verta pasirūpinti pastoge. Orams pradėjus vėsti, vėl įneškite augalą į namus.
Subtropinės rūšies bonsai medis, mėgstantis +5–10 laipsnių šilumą, lauke galite būti ir šiltą rudenį.